Każdy kierowca samochodu osobowego lub innego pojazdu mechanicznego, powinien wiedzieć, jak wygląda zwrot kosztów holowania od ubezpieczalni w ramach polisy OC sprawcy zdarzenia drogowego. Kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku, a pojazd zostanie całkowicie unieruchomiony, obowiązkiem właściciela jest jego usunięcie z drogi. Jeżeli sprawcą jest inny kierowca ruchu drogowego, jak najbardziej możesz holować auto ja koszt ubezpieczenia OC. Chcesz dowiedzieć się, jakie formalne kwestie należy spełnić, by otrzymać zwrot kosztów holowania od ubezpieczalni? Sprawdź!
Czy holowanie na koszt OC jest w ogóle możliwe?
Holowanie pojazdu autolawetą jest jak najbardziej możliwe, ale tylko wtedy, kiedy w wyniku zdarzenia drogowego pojazd zostanie uszkodzony. W takich sytuacjach, możesz ubiegać się o zwrot kosztów lub zorganizowanie autolawety na miejsce zdarzenia bezpośrednio przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. Co ciekawe, jako kierowca możesz skorzystać z usług dowolnej firmy zajmującej się pomocą drogową. Warto dodać, że towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają najczęściej wartość tylko do kwoty rynkowej – kiedy zdecydujesz się na zbyt drogie holowanie, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia wszystkich kosztów.
O czym trzeba pamiętać, aby otrzymać zwrot kosztów holowania auta?
Jeśli Twój pojazd został uszkodzony przez innego uczestnika ruchu, konieczne zadbaj o to, aby otrzymać fakturę za usługę holowania samochodu autolawetą. Na jej podstawie możesz ubiegać się o zwrot kosztów od ubezpieczyciela sprawcy, w ramach polisy OC. Dokument potwierdzający wykonanie usługi należy złożyć bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego. Na tym etapie potrzebny będzie też wniosek o zwrot kosztów holowania.
Ciekawostka! Osoby, które z jakichś powodów nie ubiegały się o zwrot kosztów za holowanie auta, mogą zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela w ciągu 3 lat od daty zdarzenia. Aby otrzymać należny zwrot środków, trzeba złożyć wniosek, który będzie zawierać:
- dane poszkodowanego i sprawcy,
- datę zdarzenia,
- miejsce kolizji/wypadku,
- koszt holowania pojazdu,
- numer sprawy,
- opis zdarzenia.
Fakturę wraz z wnioskiem należy przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego – korespondencją tradycyjną lub na adres e-mail. Ubezpieczyciel ma 30 dni na zweryfikowanie dokumentów i zwrot kosztów poniesionych w wyniku holowania, a także udzielenie odpowiedzi na piśmie. Przygotowanie wniosku nie jest trudne, natomiast możesz też skorzystać z gotowych wzorów do uzupełnienia, co znacznie przyśpieszy procedurę.
Przykładowy dokument możesz pobrać tutaj.
Jakie koszty pokrywa ubezpieczenie sprawcy zdarzenia na drodze? Czy to tylko holowanie?
Warto mieć na uwadze fakt, że towarzystwo ubezpieczeniowe sprawy zdarzenia pokrywa nie tylko podstawowe koszty wiązane z holowaniem uszkodzonego auta. Inne aspekty, które są w 100% pokrywane przez polisę OC sprawcy, to:
- przywrócenie pojazdu do należytego stanu technicznego sprzed wypadku,
- wypłata odszkodowania,
- pokrycie kosztów leczenia,
- pokrycie kosztów wynajmu samochodu zastępczego.
Co ciekawe, ubezpieczalnie zwracają do 100% kosztów holowania, o ile cennik pomocy drogowej nie wykracza poza krajowe normy. Jeśli wybierzesz zbyt drogie usługi, finalnie może się okazać, że nie otrzymasz pełnej kwoty zwrotu – oczywiście możesz dalej dochodzić swoich praw na drodze sądowej, co jednak zajmie znacznie więcej czasu. Teraz już wiesz, jak sporządzić wniosek o zwrot kosztów holowania od ubezpieczyciela, a więc żadne zdarzenia na drodze nie powinny być dla Ciebie nadmiernie stresujące, szczególnie te nie z Twojej winy.