Holowanie pojazdu na autostradzie

Autostrady w Polsce i na świecie narzucają na kierowców aut osobowych i innych pojazdów mechanicznych pewne obowiązki, szczególnie w przypadku wystąpienia ewentualnej awarii samochodu. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w razie unieruchomienia auta wynikającego z usterki lub przebitej opony? Sprawdź, jak przepisy regulują sposób holowania pojazdów na autostradzie i czy jest to w ogóle dopuszczalne!

Holowanie auta na autostradzie a przepisy ruchu drogowego

Każdy kierowca samochodu powinien wiedzieć, jakie są ogólne zasady holowania pojazdów na autostradzie. Brak dostosowania się do aktualnych przepisów może skutkować nałożeniem mandatu lub nawet narażeniem życia uczestników ruchu drogowego. Dzięki dobrej znajomości aktualnych przepisów, masz realne szanse na uniknięcie mandatu, a także będziesz wiedzieć, jak zachować się w sytuacji awaryjnej na autostradzie. Chcesz dowiedzieć się, co mówią przepisy na temat holowania pojazdów na autostradzie? Według Prawa o ruchu drogowym holowanie aut osobowych w tradycyjny sposób na autostradzie jest niedozwolony – mogłoby skutkować to wygenerowaniem sporego zagrożenia dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Według art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, warto dodać, że osoba, która nie stosuje się do aktualnych zasad odnoszących się do holowania pojazdów, a także obowiązkowego wyposażenia autem, może zostać ukarana mandatem karnym. Kara w wysokości 250 złotych zostanie nałożona w przypadku:

  • braku kamizelek odblaskowych,
  • braku trójkąta ostrzegawczego,
  • zgaszonych świateł awaryjnych.

Awaria samochodu na drodze – co zrobić w takiej sytuacji? Krok po kroku

Pamiętaj, że w razie jakiejkolwiek awarii auta na autostradzie, które uniemożliwia dalszą jazdę, musisz natychmiast wezwać pomoc drogową – najlepiej lawetę. Tylko w ten sposób możesz legalnie przewieźć uszkodzone auto do serwisu, celem jego naprawy. Holowanie na autostradzie z użyciem linki holowniczej jest niedozwolone! Oto kilka kroków, które musisz zrobić podczas awarii auta na autostradzie:

  1. Ustaw pojazd na pasie awaryjnym – jeśli to możliwe.
  2. Włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy – zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym – w odległości 100 m od uszkodzonego pojazdu.
  3. Wezwij lawetę, obsługę autostrady lub pomoc pod numerem alarmowym 112. 
  4. Załóż sobie i wszystkim pasażerom kamizelkę odblaskową.

Jeśli zdecydujesz się mimo przepisów na holowanie auta na autostradzie w tradycyjny sposób, narażasz się na karę w postaci mandatu wynoszącego 250 złotych. Decydując się na taki krok, wykażesz się skrajnym brakiem odpowiedzialności – przede wszystkim za bezpieczeństwo swoje, a także innych uczestników ruchu autostradowego.

Ile kosztuje profesjonalne holowanie pojazdów na autostradzie?

Średnie ceny holowania uszkodzonych pojazdów na autostradzie przez auto lawetę to koszt wynoszący od 1 do 3 złote za kilometr. W zależności od regionu oraz finalnej odległości holowania – cena nie powinna być większa niż maksymalnie 1000 złotych. Przed każdą podróżą autostradą, koniecznie zapisz numer do sprawdzonej firmy zajmującej się holowaniem pojazdów. Dobrym pomyłem jest także wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczenia assistance, które w razie awarii auta pozwoli na bezpłatne holowanie nawet do kilkuset kilometrów na terenie Polski.

Słowem podsumowania: holowanie na autostradzie jest niedozwolone, dlatego zawsze należy zadzwonić po specjalistów – to gwarancja bezpieczeństwa usunięcia pojazdu z autostrady, a także brak ryzyka, że otrzymasz mandat karny.

Pomoc drogowa
pomoc drogowa wołomin

Jesteśmy dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dotrzemy do Ciebie w każdych warunkach. Uruchomimy auto, przetransportujemy auto do serwisu, dostarczymy paliwo. Korzystamy z własnej floty, sprawdzonych i niezawodnych pojazdów.

+48 503 503 057
Ostatnie wpisy
Gdzie holowanie jest zabronione?
Wniosek o zwrot kosztów holowania do ubezpieczalni
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce
Pomoc Drogowa Zadzwoń!

+48 503 503 057 Udostępnij lokalizację