Uszkodzony pojazd na drodze to obecnie normalny widok – dotyczy to zarówno nowych pojazdów, jak i tych używanych. Oczywiście im lepszy stan techniczny auta, tym mniejsze ryzyko wystąpienia awarii na drodze. Często jednak dochodzi do losowych zdarzeń, które powodują, że pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy awaria samochodu na drodze może być kosztowna? Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się więcej.
Nagła awaria auta na drodze – o czym trzeba pamiętać?
Jeśli prowadzisz samochód osobowy i ten ulegnie nagłej awarii, która uniemożliwia dalszą podróż, pamiętaj – nie panikuj! Stres to najgorszy z możliwych doradców, a w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do zagrożenia życia kierowcy i pasażerów. W przypadku awarii samochodu na drodze, zadbaj o to, aby pasażerowie i kierowca wyszli z pojazdu i udali się w bezpieczne miejsce. Na standardowych drogach wystarczy podejść do pobliskiego domu, sklepu lub przystanku autobusowego. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu należy bezzwłoczne wysiąść z pojazdu, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od auta i oddalić się, najlepiej poza bariery ochronne na drodze.
Uwaga! Jeśli pozostaniesz we wnętrzu uszkodzonego pojazdu, może dojść do sytuacji uderzenia innego pojazdu w uszkodzone auto z pasażerami – a to bezpośrednie zagrożenie życia.
Uszkodzone auto na drodze – co robić? Krok po kroku
Jeśli już przytrafi Ci się losowa sytuacja i okaże się, że samochód zostanie uszkodzony i nie będzie nadawać się do dalszej jazdy, koniecznie pamiętaj o kilku podstawowych krokach:
- Zachowaj spokój, zjedź na pobocze, o ile to możliwe i uruchom światła awaryjne.
- Ustaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdu.
- Jeśli masz taką możliwość – ustal przyczynę awarii. Często zdarza się, że przyczyną problemu są spalone bezpieczniki, które można w prosty sposób samodzielnie wymienić.
- W przypadku większych problemów z pojazdem – poproś kogoś o pomoc w holowaniu auta lub zadzwoń po pomoc drogową (jeśli znajdujesz się na autostradzie).
Każda usterka pojazdu na drodze to duży stres zarówno dla kierującego, jak i dla pasażerów. Warto jednak zachować zimną krew, na spokojnie ustalić przyczynę usterki, a także zorganizować niezbędną pomoc. To gwarancja 100% bezpieczeństwa, a także szansa na możliwie szybkie zażegnanie problemu.
Awaria samochodu na drodze – kiedy można holować pojazd?
Przepisy ruchu drogowego jasno określają sytuacje, w jakich można legalnie holować samochód na drodze. Według Ustawy o ruchu drogowym – kierujący pojazdem może holować inny pojazd silnikowy, ale tylko wtedy, kiedy prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h w terenie zabudowanym, a także 60 km/h poza terenem zabudowanym.
Według aktualnych przepisów nie można holować pojazdów mechanicznych na linkach holowniczych bezpośrednio na autostradach. W takich sytuacjach awaria pojazdu na drodze zawsze powinna skutkować telefonem do pomocy drogowej w celu usunięcia uszkodzonego auta z pobocza.
Jak ograniczyć ryzyko awarii na drodze?
Awarie na drodze oczywiście można ograniczyć poprzez regularne kontrole pojazdów na stacji diagnostycznej lub u mechanika. Dzięki temu szanse, że pojazd dotrze do celu, są znacznie większe, aniżeli wtedy, kiedy samochód byłby zaniedbany i w niedostatecznym stanie technicznym. Pamiętaj! Niektóre usterki auta występujące na drodze (w szczególności na autostradach) mogą być dość kosztowne w usunięciu. Przy całkowitym unieruchomieniu auta narazisz się także na koszty holowania, które w przypadku większych odległości mogą być całkiem spore, o ile nie wybierzesz rzetelnej firmy zajmującej się pomocą drogową.