Zarówno podczas wyjazdu służbowego, jak i podróży wakacyjnej samochodem, może przydarzyć się przykra sytuacja, jaką jest usterka pojazdu. W takich sytuacjach naprawa bezpośrednio na miejscu zdarzenia często nie jest możliwa. W wielu miejscach można poprosić innego uczestnika ruchu drogowego o holowanie pojazdu, np. do najbliższego serwisu samochodowego. Warto jednak wiedzieć, że holowanie auta linką nie zawsze jest dozwolone. Dlaczego? Tego dowiesz się w poniższym artykule.
Kiedy kategorycznie nie wolno holować auta?
Wyróżniamy kilka sytuacji, w jakich holowanie auta jest całkowicie zabronione. Jeśli pojazd znajduje się na autostradzie i nie jest w stanie samodzielnie kontynuować jazdy – niestety, ale nie możesz skorzystać z holowania auta przez inny samochód. W takich przypadkach jedyne legalne rozwiązanie to telefon do pomocy drogowej i zamówienie autolawety. Oprócz zakazu holowania auta na autostradach, są też inne czynniki uniemożliwiające wykonywanie takich czynności, a mianowicie:
- niesprawny: układ kierowniczy, hamulcowy,
- brak oświetlenia auta.
Warto mieć na uwadze fakt, że wszelkie usterki uniemożliwiające bezpieczne prowadzenie auta, uniemożliwiają także jego legalne holowanie. W razie kontroli drogowej narazisz się na nałożenie mandatu i zakaz dalszego holowania.
Holowanie pojazdów a przepisy – co wolno a czego nie?
Wiesz już, że holowanie niesprawnego auta lub holowanie na autostradzie jest niedozwolone. Co jednak w sytuacji, kiedy samochód ulegnie uszkodzeniu na drogach publicznych poza autostradą? Wtedy możesz spróbować holowania jednego pojazdu przez drugi, ale tylko na określonych zasadach, a mianowicie:
- pojazd holowany musi mieć zamontowany w tylnej części trójkąt ostrzegawczy i uruchomione oświetlenie,
- prędkość holowania nie może być większa niż 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h w terenie niezabudowanym (przekroczenie prędkości może skutkować utratą prawa jazdy na 3 miesiące),
- łączenie miękką linką dwóch pojazdów jest możliwe tylko w autach ze sprawnym układem hamulcowym, a jej długość może wynieść maksymalnie do 6 metrów,
- sztywne połączenie holowanych pojazdów może mieć długość maksymalnie 3 metrów, natomiast układ kierowniczy musi być w 100% sprawny,
- linki holownicze muszą być oznakowane chorągiewką o jaskrawej barwie.
Gdzie holowanie aut jest zabronione? Podsumowanie
W temacie holowania pojazdów, warto też dodać, że ciągnięcie pojazdu za drugim przy pomocy linki holowniczej nie powinno odbywać się w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów, elektrycznych oraz hybrydowych. Tego typu auta mogłyby zostać uszkodzone w wyniku poruszania się na tzw. hol.
A może zastanawiasz się, dlaczego holowanie aut na autostradzie jest zabronione? Otóż wynika to z bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Poruszanie się autostradą z prędkością nie większą niż 60 km/h stanowiłoby ogromne zagrożenie, a dodatkowo mocno spowalniało innych kierujących.
Podsumowując – jeśli nie chcesz narazić się na mandat karny, a także przetransportować swoje auto do mechanika w bezpieczny sposób, koniecznie zadzwoń po pomoc drogową. Holowanie auta, które jest niesprawne lub znajduje się na autostradzie na własną rękę, byłoby skrajnie nieodpowiedzialne. W Polsce mandat za nieprawidłowe holowanie pojazdu wynosi 250 złotych. Dodatkowo płatne może być brak włączonych świateł mijania – 100 złotych oraz nieprawidłowe połączenie pojazdów linką holowniczą – 150 złotych.