Wbrew pozorom, niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak poprawnie i zgodnie z przepisami holować samochód w Polsce. Aby się tego dowiedzieć, warto zapoznać się z zapiskami ustawy Prawo o ruchu drogowym, która jasno określa metody holowania pojazdów oraz ewentualne kary za niestosowanie się do aktualnie obowiązujących przepisów. Jeśli chcesz poznać zasady, jak powinno wyglądać bezpieczne holowanie pojazdu – krok po kroku, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Bezpieczne holowanie pojazdu – jak zrobić to dobrze?
Przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Polsce jasno określają typy pojazdów, jakie mogą być legalnie i co najważniejsze – bezpiecznie holowane. Podstawowa kwestia to stan techniczny holowanego auta. Pojazd powinien mieć:
- sprawny układ hamulcowy,
- sprawny układ kierowniczy,
- poprawnie działające zawieszenie oraz obracające się koła,
- oświetlenie zewnętrzne,
- sprawną stacyjkę, która nie zablokuje kierownicy w czasie holowania pojazdu.
Uwaga! Holowany pojazd powinien mieć aktualną polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC, które jest podstawą do legalnego holowania auta. W przeciwnym razie funkcjonariusz policji może nałożyć na zestaw pojazdów mandat, a także zakazać dalszego holowania. W razie ewentualnej kolizji na drodze z udziałem holowanego pojazdu bez ważnego OC – narazisz się na naprawdę wysokie koszty. Przepisy mówią też wprost, że nie można holować samochodu po kolizji, który ma uszkodzoną lampę lub inne podzespoły wpływające na sposób jego prowadzenia.
Holowanie pojazdu – czy wszystkie auta można legalnie holować?
Oprócz obostrzeń wynikających z przepisów, warto też poznać inne kwestie, które mocno wpływają na to, czy holowanie pojazdu w ogóle jest bezpieczne. Kluczowy jest tutaj stan techniczny auta, a także jego rodzaj. Nie powinno się holować pojazdów z automatyczną skrzynią biegów – to mogłoby doprowadzić do jej przegrzania oraz uszkodzenia, a także aut z napędem 4×4 oraz pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
Bezpieczne holowanie samochodu – krok po kroku
Jeśli już pojazd ulegnie uszkodzeniu i konieczne będzie jego holowanie (oczywiście poza autostradą, gdzie jest to niedozwolone), musisz zastosować się do kilku kluczowych wskazówek. Oto kroki, o których warto pamiętać w razie konieczności holowania pojazdu na drodze;
- Ustaw samochód holujący tuż przed holowanym – najlepiej w odległości nie większej niż 3 metry od siebie.
- Ustaw trójkąt ostrzegawczy w tylnej części holowanego auta – możesz to zrobić bezpośrednio za szybą, na tylnej wycieraczce lub na zderzaku.
- Zamontuj hak holowniczy i upewnij się, że jego konstrukcja jest na tyle bezpieczna, że pozwoli na holowanie drugiego pojazdu.
- Podepnij linkę holowniczą na specjalnych uchwytach, a na jej środkowej części przywiąż kawałek jaskrawego materiału – to gwarancja bezpieczeństwa podczas holowania pojazdu na drodze.
- Jasno ustal trasę przejazdu z kierującym holowanym pojazdem – wybieraj spokojne drogi z niewielkim ruchem, bez skomplikowanych rozjazdów.
- Przekręć kluczyk w holowanym pojeździe i uruchom światła – pojazd będzie widoczny i jednocześnie wykluczysz możliwość zablokowania się kierownicy podczas jazdy.
- W trakcie holowania utrzymuj linkę odpowiednio napiętą.
- Nie przekraczaj dozwolonych prędkości wynikających z Kodeksu Ruchu Drogowego – w obszarze zabudowanym do 30 km/h a poza obszarem zabudowanym do 60 km/h.
Podsumowując – bezpieczne holowanie pojazdu to takie, podczas którego wykorzystuje się wytrzymałą linkę holowniczą, a także stosuje do zasad ruchu drogowego.