Na etapie planowania podróży samochodem po różnych krajach Europy i nie tylko, warto wcześniej sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. W innych krajach przepisy mogą być zupełnie inne, niż w Polsce, a brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu może skutkować nałożeniem mandatu przez tamtejsze służby drogowe. Zapoznaj się z tym wpisem i dowiedz się więcej o tym, jakie elementy wyposażenia auta są obowiązkowe w Polsce, a jakie za granicą.
Obowiązkowe wyposażenie auta w krajach Europy
Podróżując na wakacje samochodem po różnych państwach w Europie, warto wiedzieć, jakie państwa wymagają dodatkowego wyposażenia samochodu – innego, niż w Polsce. Elementy, które dodatkowo powinny znaleźć się w pojeździe przed wyruszeniem w daleką podróż po Europie, to:
- apteczka (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy i inne),
- żarówki i bezpieczniki (Chorwacja, Czechy, Francja i inne),
- koło zapasowe i narzędzia (Czechy, Hiszpania, Słowacja),
- okulary zapasowe (Hiszpania),
- linka holownicza (Słowacja),
- zabezpieczenia antywłamaniowe (Francja).
Bez odpowiedniego wyposażenia obowiązkowego w danym kraju, narażasz się na nałożenie wysokiego mandatu przez służby porządkowe – oczywiście tylko w razie kontroli drogowej. Warto też dodać, że przepisy Unii Europejskiej regulują także fakt, co powinno znaleźć się w obowiązkowej apteczce pojazdu. Co ciekawe, w samochodowej apteczce nie powinny znajdować się leki, płyny do dezynfekcji oraz ostre nożyczki.
Polska – jakie są obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdu?
Konwencja Wiedeńska to przepisy, które mówią wprost, że każdy kraj ma prawdo odrębnych przepisów dotyczących obowiązkowego wyposażenia pojazdów poruszających się po drogach publicznych. W Polsce obowiązkowe elementy, których nie może zabraknąć w samochodzie zarówno podczas kontroli drogowej, jak i wykonywania badania technicznego auta, to:
- trójkąt ostrzegawczy,
- gaśnica.
Przepisy w Polsce nie są mocno zaostrzone w przypadku obowiązkowego wyposażenia pojazdu na drodze. Ważne jest jednak to, aby samochód nie narażał zdrowia i życia innych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że oprócz obowiązkowego wyposażenia, ważny jest także stan techniczny auta. Oprócz powyższych, każdy samochód w Polsce musi być wyposażony w tablice rejestracyjne, które muszą być czytelne i niczym niezasłonięte.
Brak obowiązkowego wyposażenia auta – ile mandatu można zapłacić?
W zależności od kraju, po którym podróżujesz, za brak obowiązkowego wyposażenia wymaganego przepisami zapłacisz:
- nawet ponad 2000 euro – Włochy,
- do niecałych 200 euro – Węgry,
- do niecałych 200 euro – Czechy,
- do 800 euro – Słowacja,
- do 500 euro – Hiszpania,
- do 160 euro – Niemcy,
- do 1500 euro – Francja.
O czym warto pamiętać, wybierając się samochodem za granicę?
Zanim wybierzesz się autem za granicę, sprawdź także, czym jest Zielona Karta Pojazdu. W niektórych krajach bez takowej karty Twoje krajowe ubezpieczenie OC nie będzie honorowane, a więc będziesz zobowiązany do wykupienia dodatkowej polisy za granicą. Dla pewności lepiej zabierz ze sobą ważny dowód rejestracyjny oraz kopię ubezpieczenia OC (opcjonalnie Zieloną Kartę). Przyda Ci się także ważne prawo jazdy, gdyż zagraniczne służby nie mają bezpośredniego dostępu do polskich baz danych.
Uwaga! Na wyjazd wakacyjny warto też wykupić dodatkową polisę assistance, która będzie dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek niespodziewanych usterek pojazdu, które uniemożliwiałby dalszą podróż. Dzięki temu nie narazisz się na wysokie koszty holowania i naprawy.